בלוג

כיצד לטפל ולשמור על המדשאה בחדשי הסתיו

כיצד לטפל ולשמור על המדשאה בחדשי הסתיו

C:\Users\Alpha\Downloads\New Doc 2017-09-08.jpgהסתיו היא עונה חשובה לטיפול במדשאה שכן יש לתחזק את המדשאה בחודשי הסתיו כך שתהיה חזקה מספיק כדי לעבור גם את קשיי החורף. הפעולות שינקטו בסתיו ישפרו את איכות ובריאות המדשאה דרך החורף ואל האביב הבא.

הפעולות שיש לנקוט:

כיסוח:

ככל שמתקצרים הימים והטמפרטורות יורדות, כך גם ישנה ירידה בקצב גדילת הדשא, ולכן המדשאה תידרש לכיסוח בתדירות נמוכה יותר. מומלץ להעלות את גובה להב המכסחת ולהימנע מ"קירקוף" הדשא, מה שיגרום לפגיעה בקצב הצימוח ולקשיי התאוששות. כמו תמיד, חשוב לדאוג לתקינות המכסחת ולשמור את הלהבים חדים.

C:\Users\Alpha\Downloads\New Doc 2017-09-08 (3).jpg

 

דישון והשקיית המדשאה:

הסתיו הינה עונה חשובה לדישון והשקיית המדשאה וחיזוקה לקראת עונת החורף. לגבי ההשקיה, הימים מתקצרים והטמפרטורות יורדות ולכן ניתן להפחית בכמות המים הניתנת למדשאה. ניתן לעשות זאת גם על ידי קיצור משך הזמן של ההשקיה, וגם על ידי ביטול חלק מימי ההשקיה במשך השבוע. עיתוי ההשקיה במהלך היממה חשוב גם הוא. מומלץ להשקות מוקדם בבוקר – לפני עליית הטמפרטורות. השקיה בלילה או בערב פחות מומלצת עקב כך שעלוות המדשאה תישאר רטובה למשך מספר שעות, מה שיכול לעודד התפתחות מחלות עלים כגון חילדון. לגבי הדישון, יש להשלים למדשאה את המינרלים שנשטפו כתוצאה מההשקיות התכופות בחודשי האביב והקיץ, והמחסור שנגרם מתדירות הכיסוחים הגבוהה בחודשי הקיץ. ניתן לפזר דשן גרגירי מסיס במים, או דשן "יבש". השפעת הדישון על המדשאה במקרה זה תהיה מהירה אך קצרת מועד. קיימים גם דשנים בשחרור איטי שהשפעתם ניכרת בקצב איטי יותר, אך נמשכת לאורך זמן גדול יותר.

C:\Users\Alpha\Downloads\New Doc 2017-09-08 (4).jpg

C:\Users\Alpha\Downloads\New Doc 2017-09-08 (5).jpg

הדברת עשביה

בעונת הסתיו ניתן לרסס את הגינה בחומרי ריסוס למניעת הצצת עשבים שוטים. חומרים אלו נקראים גם חומרי "טרום נביטה". את החומרים הללו מרססים בשטחים פתוחים (על הקרקע ולא על מדשאה), ומומלץ לרססם בסמוך ולפני ימי גשם או להצניע את החומרים בהשקיה קצרה כדי להעלות את אפקטיביות הריסוס. בנוסף, קיימים גם חומרי הדברה סיסטמיים וגם קוטלי מגע המדבירים את העשבים השוטים במגע עימם.

חשוב לזכור כי חומרי ההדברה הינם בעלי דרגת רעילות גבוהה מאוד ויש לבצע את כל כללי הזהירות המופיעים על תווית היצרן שעל גבי אריזת המוצר.

ולבסוף, יש גם את הדרך הבטוחה והקשה להדברת העשבייה – פשוט להתכופף, ולעשב את העשבים השוטים באופן ידני...

C:\Users\Alpha\Downloads\New Doc 2017-09-08 (9).jpg

 

מחלות ומזיקים

חשוב להיות עירניים בחודשי הסתיו להתפתחות מחלות ופגיעת מזיקים.

בתקופת הסתיו זחל הפרודניה עלול להסב נזק במדשאה ולהופעת "קרחות". נמלים וכנימות גם כן יכולים להופיע ולפגוע באיכות המדשאה. ערצבים עלולים לפגוע בדשא על ידי כרסום מערכת השורשים.

בתחום המחלות, החילדון היא המחלה הנפוצה ביותר - פטריה אשר מתפתחת בתנאי לחות ורטיבות גבוהים. בהמלצות ההשקיה יש התייחסות כיצד ניתן להוריד את משך הזמן של תנאי לחות ורטיבות ממושכים במדשאה, ובכך להפחית את הסיכוי לפגיעה במדשאה על ידי החילדון.

C:\Users\Alpha\Downloads\New Doc 2017-09-08 (8).jpg

ככלל, וכמו בהמלצות להדברת העשבייה, גם במקרה של הדברת מזיקים ומחלות במדשאה טוב יהיה אם האבחון יעשה על ידי איש מקצוע – גנן או אגרונום. כמו כן, גם כאן, השימוש בחומרי ההדברה (רבים מחומרי ההדברה רעילים מאוד), חייב להיעשות על פי הוראות היצרן באריזת המוצר.ובכלל, תמיד נשמח לסייע ולענות על כל שאלה,

צוות משתלת נופר.

כתוב תגובה